Fesleğen catering hakkında

FESLEĞEN, Türkiye’nin 25’dan fazla şehrinde toplam 2.500’ ü aşkın çalışanı ve 5 ana mutfak, günlük 145.000  yemek üretimi ile hizmet sunan FESLEĞEN TOPLU YEMEK HİZMETLERİ şirketler grubunun prestij markasıdır. Firmamız ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Sistemi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 10002:2018 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, TS 13075 Gıda Maddeleri Taşıma Hizmetleri Standardı, TS 8985 Yemek Fabrikaları ve Toplu Yemek Mutfakları için kurallar standardı, Covid-19 TSE Güvenli Üretim Sertifikası uygulamalarını yapan toplu yemek hizmeti kuruluşudur.

FESLEĞEN, kurulduğu günden bugüne; yüksek ürün ve hizmet kalitesi, üretici menfaatinin korunması ve etik değerlere bağlılık ilkelerini benimsemiştir. FESLEĞEN olarak amacımız Türkiye’ de, arzu ettiğiniz hizmeti alabilmeniz için Türkiye’de uzun yıllar boyunca edinilmiş bilgi birikimini sizlere sunabilmektir. Çünkü biz başarının anahtarının sizlerin memnuniyeti olduğuna inanıyoruz ve sizlerin de mükemmel sunulan hizmetle memnun olacağınızı biliyoruz. Büyüme hedefiyle ilerlerken, bunu sorumluluğumuzun bilincinde en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışıyoruz.

İşimizi; şirket değerlerimize, sahip olduğumuz süreçlere sıkıca sarılarak, hem kuruluşumuzun hem de içinde yaşadığımız toplum ve çevrenin uzun vadeli sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak şekilde yönettik ve yönetmeye devam edeceğiz.

Sağlıklı ürünlerden profesyonel yemek tariflerine, yiyecek trendlerini takiple; işimize tutkumuz gün geçtikçe artıyor. Yaşamınıza ilham vermek için hazırladığımız menülerimizle karşınızdayız! Çünkü yemek herkes için mutluluk, bizim için bir tutkudur.

Misyonumuz

Çalışan ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutarak, çalışmak için tercih edilen bir firma olmak. Gıda güvenliğinin sağladığı, kaliteli, profesyonel, yemek hizmetleri ile müşterilerin taleplerinin sorunsuz bir şekilde karşılanması. Müşteri memnuniyetinin ön planda tutularak, müşteri istek ve taleplerine göre yemek üretimi yapmak, toplu büyük çaplı yemek üretimlerinin lezzetli ve sorunsuz bir şekilde müşterinin hizmetine sunmak. Türkiye’nin uzun dönemde tercih edilen ve piyasanın lider yemek üretim firması olarak hizmet vermek.

Vizyonumuz

Hizmet kalitesini sürekli kılmak, sürekli iyileştirmeyi amaç edinmek, Müşterilerimize uluslararası kalite standartlarında ürün ve hizmet sunmak.

100

Mutlu müşteri

25

İlde

100

Gıda Güvenliği

145000

Günlük Kuver Sayısı